„Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej” wiecznie żywe

gwiazdy drugiej rzeczypospolitej

Po raz kolejny przenosimy się do okresu XX-lecia międzywojennego. Tak się składa, że około połowa mojego księgozbioru dotyczy tej tematyki i ciągle rośnie (dlaczego? Odpowiedź znajdziecie tutaj). Dzisiaj zapraszam was do zapoznania się z siedmioma postaciami przedwojennej sceny artystycznej.

***

Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej to kolejna z podróży do czasów międzywojnia, w którą zabiera nas Sławomir Koper. Pisarz ma na swoim koncie wiele publikacji na temat tego okresu w historii Polski. Ta, o której dziś mówię, przybliża życie kilku sławnych postaci XX-lecia międzywojennego: Stefana Jaracza, Eugeniusza Bodo, Konrada Toma, Lody Halamy, Jadwigi Smosarskiej, Toli Mankiewiczówny, Antoniego Fertnera oraz Aleksandra Żabczyńskiego.

Na samym początku opowieści, autor przedstawia nam kulisy przemysłu przedwojennej rozrywki. Pisze o teatrze, kabarecie, filmie. Zdradza zwyczaje ówczesnych celebrytów, tajemnice kompozytorów oraz porusza temat sportu.

Po raz kolejny przenosimy się do okresu XX-lecia międzywojennego. Tak się składa, że około połowa mojego księgozbioru dotyczy tej tematyki i ciągle rośnie (dlaczego? Odpowiedź znajdziecie tutaj). Dzisiaj zapraszam was do zapoznania się z siedmioma postaciami przedwojennej sceny artystycznej.

Po treściwym wstępie, Koper przechodzi do konkretów. W przystępny sposób pokazuje czytelnikowi życiorysy międzywojennych gwiazd. Opisuje ich problemy, sukcesy, czasem także porażki. Nie analizuje, przedstawia tylko fakty historyczne. Z całej siódemki moim ulubieńcem jest Bodo. Mam do niego sentyment. Uważam, że był niesamowicie utalentowany i gdyby nie dzieje wojenne, jego życie byłoby usłane pasmem dalszych sukcesów aż do starości.

Podoba mi się, że w swoich książkach Sławomir Koper wielokrotnie podkreśla: nie należy oceniać wyborów ludzi  w tamtych czasach (także poruszałam to zagadnienie  na blogu ). Druga rzecz, która jest moim zdaniem wielką zaletą jego książek, to język. Autor pisze w sposób zrozumiały, daleki od naukowej mowy. Dzięki temu, po jego publikacje dotyczące XX-lecia międzywojennego może sięgnąć każdy, bez obawy o zanudzenie się w trakcie lektury.

Jest jednak kilka minusów.

Po raz kolejny przenosimy się do okresu XX-lecia międzywojennego. Tak się składa, że około połowa mojego księgozbioru dotyczy tej tematyki i ciągle rośnie (dlaczego? Odpowiedź znajdziecie tutaj). Dzisiaj zapraszam was do zapoznania się z siedmioma postaciami przedwojennej sceny artystycznej.

Pierwszy, rzucający się w oczy, to okładka. Moim zdaniem jest nieciekawa. W porównaniu z innymi o takiej samej tematyce, wypada bardzo słabo. O ile podoba mi się czcionka, o tyle zdjęcie jest fatalne. Istnieje miliard dużo ładniejszych fotografii pasujących do tematu.

Generalnie cała seria Sławomira Kopra dotycząca międzywojnia, wydana przez Bellonę, ma nieciekawą oprawę graficzną. Jakość papieru także do najlepszych nie należy, a ilustracji wewnątrz jest jak na lekarstwo. Gdyby nie znajomość autora, jego wcześniejszych publikacji, mocno zastanawiałabym się, czy w ogóle sięgać po te książki.

Może trochę się czepiam, ale czytelnik też człowiek, oczy ma – lubi pogapić się na ładna okładkę i dotykać miłego papieru.

***

Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej to bardzo dobra książka. Interesująca, wciągająca, a do tego pełna wielu informacji, których nie spotyka się w innych lekturach na ten temat. Autor pisze językiem przystępnym dla każdego. Swoich bohaterów traktuje indywidualnie, o każdym mówi bardzo wiele ciekawych rzeczy. Mimo wspominanych przeze mnie minusów, książkę czyta się z przyjemnością. Po raz kolejny treść broni się sama. Polecam!

14 Replies to “„Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej” wiecznie żywe”

 1. Sama okładka mi nie przeszkadza, ale zdjęcie faktycznie jest fatalne. Z drugiej strony część starych książek w moim zbiorku w ogóle ich nie ma… A to okładka z obwolutą czy mi się wydaje? Sama tematyka wydaje się ciekawa. Nigdy szczególnie nie interesowałam się XX-leciem międzywojennym, ale jest wiele innych tematów, do których też wcześniej mnie nie ciągnęło, a po przeczytaniu jakiejś książki nagle zaczęło. Pozdrawiam!

  1. Na strychu u moich rodziców znajdzie się chyba jeszcze kilka książek sfatygowanych przez życie – to im w pewien sposób dodaje uroku i wartości Moje wydanie jest bez obwoluty. Też tak miałam wielokrotnie, że interesowałam się pewnym tematem dopiero po przeczytaniu książki. I to nawet takim, o którym w życiu bym nie powiedziała, że do mnie „przemówi” Pozdrawiam!

 2. Catherine Agathe says: Odpowiedz

  Podzielam Twoją opinię nt książek S.Kopra – są świetnie napisane, czyta się je z przyjemnością. Bardzo celnie ujęte przez Ciebie wnioski – i jak zwykle na Twoim blogu:) zachęcające do lektury:) Oczywiście zdjęcia – standardowo – super!!! Pozdrawiam:)

  1. Cieszę się, że recenzja Ci się podobała Pozdrawiam!

 3. Miałam okazję mieć już tą książkę w reku. Lata 20 tamtego wieku bardzo mnie intrygują I te czarno- białe fotografie Kocham
  Buziaki
  ps. Na jednym ze zdjęć był Bodo, prawda?

  1. Dużo jest pięknych zdjęć z tamtego okresu, ale niestety w tej książce niewiele ich udostępniono. Mimo tego, treść jest świetna. Tak, Bodo jest na zdjęciu tytułowym i na pierwszym w tekście Pozdrawiam!

 4. Trochę nie moje klimaty, ale jest coś, co mnie odrobinę zachęciło. A mianowicie… Eugeniusz Bodo Dziadek często nucił mi jego piosenki! Pamiętam to po dziś dzień.

  1. Jakie masz piękne wspomnienia! To w takim razie książka na pewno pomoże wrócić do tamtych chwil Pozdrawiam!

 5. Bardzo lubię tę serię, choć tej części jeszcze nie czytałam. Pewnie dlatego, że zawsze mi sie wydawało, że to były wyjątkowo fajne i icekawe czasy.

  1. Polecam, jest jedną z ciekawszych części z serii Oj tak, tamte czasy były wyjątkowe Pozdrawiam!

 6. Faktycznie, okładka nie zachęca do przeczytania, Twoja recenzja natomiast tak Ostatnio coraz bardziej fascynuję się teatrem i życiem artystów, więc chętnie bym się dowiedziała, jak to wyglądało niemal 100 lat temu.

  1. Cieszę się, że moja recenzja zachęciła Cię do zapoznania się z książką Sądzę, że w pewnym stopniu zaspokoiłaby Twoją ciekawość względem życia artystów tamtych lat Pozdrawiam!

 7. Nie jest to moja tematyka ale dam znać Tacie bo on bardzo lubi literaturę z tego okresu

  1. Super, mam nadzieję, że książka mu się spodoba Pozdrawiam!

Dodaj komentarz